Základní desky u moderních počítačů obsahují přímo v sobě zabudovaný miniaturní a velmi primitivní “operační systém”. Nedá se ale ještě mluvit o plnohodnotném operačním systému. Běžně v něm nelze instalovat a spouštět jiné programy.

Tento systém slouží pro diagnostiku a konfiguraci počítače a jednotlivých komponent na úplně základní úrovni která nemusí být možná v rámci plnohodnotného operačního systému.

Pro běžného ajťáka je důležité vědět, že tento systém se běžně stará o nalezení instrukcí, které má procesor spustit. Ze zapojených dostupných komponent (zpravidla z persistentního uložiště jako SSD, HDD, Flash) se snaží najít tzv. boot record což jsou instrukce identifikující začátek nějakého programu.

Existují dva standardy těchto systémů: BIOS a UEFI

BIOS

BIOS je v dnešní době už jen ve starších počítačích. Jedná se o program napevno nainstalovaný ve flash paměti která je napevno zabudovaná přímo v základní desce.

Za spuštění tohoto programu je zodpovědný přímo procesor což znamená, že:

  • bez procesoru nelze BIOS spustit
  • pro vystoupení z BIOSu je nutné počítač restartovat

BIOS poznáte tak, že je většinou graficky velmi primitivní. Pouze text, rámečky a jednoduché kontrastní barvy. S BIOSem většinou funguje jen klávesnice, nemáte zde kurzor myši.

BIOS

UEFI

UEFI je novější standard ve všech moderních počítačích. UEFI je program stejně jako BIOS avšak je na procesoru nezávislý. Běží na samostatném, velmi jednoduchém “mini-procesoru” který je pro UEFI zabudovaný přímo v základní desce. V tomto mini-procesoru je i flash paměť, ve které je UEFI program předpřipravený.

UEFI poznáte tak, že je často graficky mnohem bohatší a oproti BIOSu lze můžete pohybovat i kurzorem myši.

UEFI