Běžící proces lze v každém OS ukončit dvěma hlavnímy způsoby 1
- Signál běžného ukončení
- Zabití procesu
Signál běžného ukončení
V OS Windows má většina běžných aplikací nějakou grafickou reprezentaci “okna” a ukončení aplikace je iniciované obyčejným kliknutím na křížek v pravém rohu okna. Pokud má program jen jedno okno pak to většinou znamená, že se ukončuje celý proces.

Podobně to funguje napříč všemi operačními systémy.
Co se reálně děje je, že OS vyšle danému procesu signál pro ukončení. Tento signál může aplikace zpracovat jak je libo — toto závisí jednoduše na autorovi aplikace, jak se rozhodl toto implementovat.
Pokud například vytvoříte nový dokument ve Wordu, něco tam napíšete, neuložíte to a okno se pokusíte zavřít tak pak se vás přímo Word zeptá, jestli jste to náhodou nechtěli uložit.
⚠️ Důležité je si zapamatovat, že OS pouze zašlou signál a program sám se musí rozhodnout, jestli se chce na žádost uživatele zavřít nebo ne.
Zabití procesu (process kill)
Každý proces lze “zabít”. Nezapomeňte, že OS má plnou kontrolu nad svými procesy. Na uživatelskou žádost lze libovolný proces ukončit aniž bychom se toho procesu ptali na jeho názor nebo mu zasílali nějaký signál.
⚠️ Avšak POZOR: Zabití procesu znamená, že procesu nedáte možnost dokončit svůj normální tok instrukcí. Neustálé zabíjení procesů v běžné ajťácké praxi téměř vždy znamená problémy.
Zjednodušeně řečeno. Těch signálů je v Linuxu víc ale to už jsou detaily které běžný ajťák znát nepotřebuje. ↩︎