Aby elektřina mohla v obvodu putovat, musí být obvod uzavřený. Nejlépe se to ilustruje na diagramu obyčejné lampčiky s vypínačem.
Kabel od lampičky který zapojujete do zásuvky obsahuje dva menší kabely - v češtině se jim říká fáze a nulový obvod. Elektřina “putuje”1 po kabelu z fáze do nulového obvodu. Pokud nulový obvod není připojený, elektřina neputuje. Když lampičku vypnete, obvod je přerušený. Když ji zapnete, obvod je uzavřený.
Běžný počítač není v tomto ohledu nijak odlišný. Aby elektřina skrz něj proudila, musí zde být uzavřený obvod.
Uprostřed počítače má však téměř každá komponenta svůj vlastní obvod. Aby mohla komponenta fungovat, musí být za provozu každý obvod uzavřený.
Také je klidně možné, že každá komponenta má více nezávislých obvodů.
Co z toho plyne pro běžného ajťáka?
- Nemusíte se zabývat podrobnými schématy obvodů. To je věc pro elektrotechniky.
- Pokud je jakákoliv komponenta viditelně fyzicky poškozena, mohlo dojít k přerušení obvodu. V takovém případě je pro vás jako pro běžného ajťáka daná komponenta definitivně kaput a můžete ji vyhodit.
Putující elektřina v obvodu jsou ve skutečnosti dvě věci: elektrony (částice) putující skrz atomy vodiče a elektromagnetické pole které okolo vodiče vzniká. Zatímco elektrony putují skrz vodič relativně pomalu (1 milimetr za vteřinu) tak elektromagnetické pole putuje obvodem rychlostí světla. ↩︎