Představte si jednoduchý obvod, ve kterém máte dva spínače za sebou.

AND obvod

Aby se žárovka rozvsítila, musí být sepnuté oba spínače. Jednoduché, že ano.


Nyní si představte jiný obvod, ve kterém máte dva spínače vedle sebe.

OR obvod

Aby se žárovka rozsvítila v tomto obvodu tak stačí, aby byl sepnutý jen jeden spínač. Z pohledu elektřiny už tady existuje uzavřený obvod a žárovka se rozsvítí. Stejně tak se žárovka rozsvítí i když budou zapnuté oba spínače.

Jinými slovy jsme si teď definovali jednoduchou rozhodovací logiku

  • vše - musí být sepnuté všechny spínače
  • aspoň jeden - musí být sepnutý aspoň jeden spínač

Vzdálené sepnutí obvodu

Počítače obsahují obrovské množství obvodů. Výkonné čipy jako procesor nebo čipy na grafické kartě obsahují miliardy obvodů.

Tyto obvody se navzájem ovlivňují a díky tomu vznikají větší, logické struktury které pracují s podstatně složitější logikou než s tou uvedenou výše — těmi se však budeme zabývat až v digitální vrstvě.

V elektronické vrstvě nám stačí vědět, jak se jednotlivé obvody ovlivňují.

Relé

Relé je mechanický spínač, který je možno zapnout/vypnout z jiného obvodu.

Relé

Díky tomuto “ovlivňování obvodů z jiných obvodů” můžete postavit opravdu komplikované systémy. Tak komplikované a komplexní, jakým je například procesor.

V běžných počítačích a ani procesorech se žádná relé nenachází. Relé jsou však skvělá pro pochopení, jak se obvody v počítačích vzájemně ovlivňují.

Tranzistor

V počítačích se nepoužívají relé ale tranzistory.

Tranzistor je zařízení, které je oproti relé:

  • mnohonásobně levnější a jednodušší na výrobu
  • neobsahují žádné mechanické prvky které mají mnohonásobně větší poruchovost

Tranzistor obsahuje kombinaci různých polovodivých materiálů v závislosti na proudu v jiném obvodu. Tranzistorů je víc druhů (podle způsobu jakým jsou polovodivé materiály za sebou naskládané) ale přesný princip fungování není pro běžného ajťáka podstatný.

Zakreslení tranzistoru je v el. diagramu složitější, než u relé, není však podstatné jej znát. Pointou je, že v počítačích se tranzistor používá pro tentýž účel — pro ovlivnění jednoho obvodu druhým.

Moderní procesory obsahují miliardy tranzistorů. Přestože mají tranzistory složitější zapojení, jsou extrémně levné na výrobu a proto díky nim došlo k počítačové revoluci, kdy dnes má počítač každý ať už ve formě telefonu, herní konzole, notebooku, tabletu nebo stolního počítače.